Budowa tarasu – wymagania
Taras jest przedłużeniem naszego domu. To dobry sposób na powiększenie przestrzeni wypoczynkowej albo wydzielenie strefy prywatnej. Ze względów formalnych taras jest uznawany za część użytkową budynku. Co to oznacza dla inwestora? W związku z tym, że tego typu budowla nie jest elementem małej architektury, nie może być postawiona bez pozwolenia lub zgłoszenia.
Od czego zależy, czy możemy wybudować taras bez pozwolenia na budowę? Według Prawa budowlanego:
– budowla o powierzchni do 35 metrów kwadratowych może być postawiona na podstawie zgłoszenia o budowie
– budowla o powierzchni powyżej 35 metrów kwadratowych może być postawiona po uzyskaniu zgody na budowę.
Wymagania prawne dotyczące rozbudowy domu wiążą się z definicją budowy. Według prawa taras musi być traktowany jak integralna część budynku, która zwiększa jego powierzchnię zabudowy. Jeżeli mamy wątpliwość, czy nasz projekt mieści się w kryteriach pozwalających na budowę na zasadzie zgłoszenia, warto zlecić pomiary rzeczoznawcy budowlanemu. Specjalista sprawdzi projekt i podpowie, jak wykonać rozbudowę zgodnie z prawem.
Co się stanie, jeśli rozbudujemy dom bez pozwolenia na budowę? W takim przypadku może nam grozić grzywna. Poza tym inspektor nadzoru budowlanego może nakazać:
– rozbiórkę tarasu
– legalizację tarasu.
Będziemy do tego zmuszeni, jeżeli nadzór uzna, że wykonane prace budowlane to rozbudowa, a nie przebudowa domu.
Budowa tarasu bez błędów technicznych
Choć może się wydawać, że budowa tarasu to łatwizna, pozory mogą mylić. Podczas rozbudowy domu musimy wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne budowli i jakość materiału, ale i np. wielkość działki i odległość od ogrodzenia. Pamiętajmy, że dobudowa tarasu wiąże się z pozwoleniem na budowę. Jeżeli nie uzyskamy odpowiedniego dokumentu, budowla może być uznana za samowolę budowlaną. A to jest niezgodne z prawem.
O czym pamiętać, żeby uniknąć błędów związanych z budową tarasu? Czy możemy wybudować taras samodzielnie? Gdzie szukać pomocy podczas rozbudowy domu?
Odsuń taras od działki sąsiadów
Taras możemy wybudować samodzielnie. Możemy go też dobudować do istniejącego budynku. Ważne, żeby był wybudowany zgodnie z planem zabudowy i pozwoleniem na budowę. Jeżeli mamy wątpliwość, czy postępujemy zgodnie z prawem, możemy skonsultować się z rzeczoznawcą budowlanym. Specjalista podpowie nam, jakie dokumenty należy złożyć w urzędzie i jak wybudować taras. Pomoc rzeczoznawcy budowlanego będzie też potrzebna, jeżeli zlecamy wybudowanie tarasu firmie budowlanej. Rzeczoznawca zweryfikuje jakość prac i wykona dla nas opinię techniczną.
Budując taras, szczególnie ten kwalifikujący się do pozwolenia na budowę, trzeba pamiętać o odsunięciu go od granicy działki. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza, jeżeli za płotem mamy sąsiadów. W każdym przypadku odległość budowli od sąsiadującej działki musi być nie mniejsza niż 1,5 m. Jeśli nie zachowamy odpowiedniego dystansu, nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę tarasu. Z pewnością dostaniemy także mandat za budowę niezgodną z przepisami.
Zabezpiecz taras, pamiętaj o izolacji przeciwwilgociowej
Budowa domu nie może obyć się bez dylatacji i izolacji przeciwwilgociowej murów. W przypadku dobudowy tarasu do istniejącego budynku zabezpieczenie przed wilgocią musi być podwójne. Izolację należy umieścić na ścianach domu i na styku murów z posadzką. Najlepiej w tej pracy wyręczyć się fachowcem, który ma doświadczenie w izolowaniu murów.
Izolację przeciwwilgociową tarasu możemy wykonać za pomocą folii kubełkowej albo masy wodoodpornej. Dobrym pomysłem jest też papa zgrzewana termicznie i specjalny kleik stosowany na zewnątrz. Jeżeli zapomnimy o izolacji murów, woda opadowa i wilgoć będzie korodowała mury, powodując ich kruszenie.
Budując taras, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej dylatacji murów. Pamiętajmy, że posadzka tarasu nie możemy stykać się ze ścianą domu. Dlaczego? Płytki ułożone na tarasie, z uwagi na działanie różnych temperatur, będą pracowały. Oznacza to, że ułożone na styk, mogą pękać. Z tego powodu pomiędzy ścianą domu a posadzką należy zostawić szczelinę dylatacyjną.
Buduj taras tylko na stabilnym podłożu
Każdy budynek musi być wybudowany na stabilnym podłożu. Nie inaczej jest z tarasem. Jeżeli planujemy umieścić taras na podłożu, musimy mieć pewność, że podbudowa jest stabilna. Nie może to być osuwający się grunt, wykluczamy też bardzo mokre podłoże. Jeśli w miejscu planowanej budowy umocnienie jest niestabilne, należy je umocnić i wyrównać, a później pokryć solidną warstwą wylewki. Żeby uniknąć pękania posadzki, możemy zastosować specjalne belki podporowe, na których umieścimy deski tarasowe.
Budujemy taras na gruncie – co trzeba wiedzieć?
Najczęściej wybieraną formą budowy tarasu jest ułożenie go na gruncie. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, jeżeli umieszczamy go w ogrodzie, jako przedłużenie salonu lub jadalni. Budowa tarasu na gruncie jest łatwa i zazwyczaj bezinwazyjna. Wystarczy, że przed ułożeniem właściwej warstwy usuniemy wierzchnią warstwę gleby i zastąpimy ją drobnym kamieniem. Na to możemy wysypać mieszankę cementu i piasku, a po ubiciu jej – ułożyć warstwę wykończeniową. Może to być deska, kamień, kostka brukowa albo płyta betonowa.
Jeżeli warunki nie pozwalają nam na wybudowanie tarasu na gruncie, możemy umieścić go na podpórkach. W tym celu należy zainstalować legary w specjalnym podkopie z szalunkiem pod fundamenty. Na tak przygotowanej podbudowie można umieścić legary, a na nich – belki, na których umieścimy podłogę tarasową.