Chcesz zdecydować się na zakup działki położonej na zboczu? Zobacz, z czym wiąże się budowa domu na działce ze spadkiem!
Kiedy wyrównanie terenu na działce jest konieczne?
Gdy działka jest nierówna, przeprowadza się jej wyrównanie. W terminologii budowlanej wyrównywanie terenu na działce określane jest jako niwelacja terenu.
Proces ten odnosi się do zmiany ukształtowania terenu pochyłej działki poprzez jej wyrównanie, a dokładnie usunięcie nadmiaru gruntu w określonych miejscach i dodanie go w innych, aby uzyskać równy obszar pod budowę.
Wyrównywanie terenu na działce ma kilka celów:
– Przygotowanie terenu pod prace budowlane,
– Ułatwienie drenażu, czyli odpływu wód opadowych,
– Wzmocnienie terenu pod budowę,
– Poprawę wyglądu krajobrazu na działce.
Gdy zatem działka ma spadek, w takiej sytuacji warto skonsultować się z geodetą oraz architektem. Specjaliści ci mogą doradzić, czy wykonanie prac niwelacyjnych jest konieczne i mogą odpowiednio je zaplanować, a także przygotować właściwy projekt domu na działkę ze spadkiem.
Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
Przeprowadzenie prac niwelacyjnych odbywa się w kilku krokach. Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
1. Zlecenie pomiarów geodezyjnych
Aby przeprowadzić niwelację terenu, konieczne jest zamówienie geodety, który przeprowadzi pomiary geodezyjne i przygotuje odpowiednią dokumentację niezbędną do prawidłowego wyprofilowania terenu oraz przeprowadzenia formalności.
2. Formalności
Zgodnie z Prawem budowlanym niwelacja terenu zaliczana jest do prac przygotowawczych. Prace te mogą być wykonane jedynie po zgłoszeniu albo po uzyskaniu pozwolenia od urzędu miasta albo starostwa powiatowego.
3. Przygotowanie działki
W następnej kolejności, gdy uzyskano tzw. milczącą zgodę przy zgłoszeniu prac lub pozwolenie na ich wykonanie, można przystąpić do przygotowania działki do niwelacji. Prace te mogą obejmować usunięcie krzewów, drzew, głazów i innych przeszkód.
4. Wykonanie prac ziemnych
Po przygotowaniu działki można przejść do prac niwelacyjnych. Na początku wykonuje się makroniwelację, najczęściej z użyciem koparek lub innych maszyn ciężkich. Następnie przystępuje się do niezbędnych prac drenażowych i mikroniwelacji, czyli drobnych prac niwelacyjnych. Niekiedy konieczne jest także zabezpieczenie spadków przed osuwaniem się ziemi z użyciem specjalnych siatek lub murków oporowych.
Jaki projekt domu na działce ze spadkiem?
Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, jaki projekt domu na działce ze spadkiem wybrać. Na co zwrócić uwagę?
Może być to zarówno gotowy projekt domu z oferty www.uarchitekta.pl, który jest odpowiednio zaadaptowany do warunków panujących na działce, jak i indywidualny projekt domu, który wykonany jest na zamówienie.
Projekt domu na działkę na stoku może wykorzystywać właściwości działki, na przykład na najniższej kondygnacji można wykonać garaż i pomieszczenia gospodarcze, a powyżej pomieszczenia mieszkalne z efektownym tarasem.