Jak w prosty sposób oszczędzać ciepło w domu lub w mieszkaniu? Odpowiedzią jest ekran grzejnikowy
W dobie rosnących z roku na rok cen paliw i kosztów ogrzewania nie ma niczego zaskakującego w powszechnym poszukiwaniu sposobów na obniżenie rachunków. Niestety nie zawsze kompleksowe rozwiązania takie jak ocieplenie budynku wraz z wymianą grzejników na nowe są w zasięgu możliwości finansowych inwestora. Na całe szczęście istnieją jednak stosunkowo tanie metody pozwalające ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Jedną z nich są ekrany grzejnikowe, o których więcej dowiecie się z poniższego artykułu.
Ekran grzejnikowy to stosunkowo tanie i proste w implementacji urządzenie mające pomóc w obniżeniu rachunków za prąd. W dalszej części artykułu przyjrzymy się jak dokładnie wygląda i działa ekran grzejnikowy.
Ekran zagrzejnikowy – co to jest?
W największym skrócie ekran zagrzejnikowy to specjalna mata zainstalowana zaraz za grzejnikiem na ścianie. Może ona mieć połyskliwy, srebrny kolor folii aluminiowej, lecz nie jest to reguła. Głównym celem ekranu zagrzejnikowego jest zabezpieczenia rozpraszania ciepła z wnętrza ściany na zewnątrz budynku.
Jak dokładnie działa mata lub ekran grzejnikowy?
Maty grzejnikowe wykonane są ze specjalnego materiału takiego jak styropian lub polietylen obleczonego laminatem z foli aluminiowej. Taka konstrukcja sprawia, że emitowane przez grzejnik ciepło jest odbijane do wnętrza pomieszczenia lub też absorbowane w taki sposób by nie uciekało na zewnątrz.
Czy ekran zagrzejnikowy jest skuteczny?
Ekrany zagrzejnikowe jak najbardziej spełniają swoje zadanie, trzeba mieć jednak na uwadze, że przekładają się one na maksymalnie parę procent lepszą wydajność cieplną w mieszkaniu. Szczególnie warto pomyśleć o ekranach zagrzejnkowych, gdy korzystamy w mieszkaniu z grzejników starego typu, grzejników montowanych pod parapetem oraz na ścianach, które nie są odpowiednio odizolowane termicznie. We wszystkich wspomnianych przypadkach grzejniki poprzez swoje umiejscowienie i konstrukcję nagrzewają głównie ścianę. Instalacja ekranu zagrzejnkowego pozwala jednak skierować ciepło do wnętrza pomieszczenia.
Jeżeli chcemy zastosować maty zagrzejnikowe w przypadku nowoczesnych grzejników to musimy mieć świadomość, że efekty będą co najwyżej marginalne ( około 2-3% ).
Jak wybrać odpowiedni ekran zagrzejnikowy?
Szukając odpowiedniego ekranu zagrzejnikowego należy zwrócić uwagę na format oraz grubość produktu. Mata musi posiadać wymiary podobne lub odrobinę większe niż grzejnik, za którym ma zostać zamontowano. W przypadku grubości sugerujemy zakup maty o grubości 5 mm do domów jednorodzinnych i bloków. Maty o większej grubości sprawdzą się natomiast w przypadku starych kamienic lub budynków o bardzo słabej izolacji.