Zanim przystąpimy do zakupu płytek ściennych czy podłogowych, musimy dokonać odpowiednich obliczeń. W jaki sposób poznamy wielkość powierzchni pomieszczenia, w którym ułożymy glazurę? Jeśli zamierzasz zamówić kafelki do swojego salonu, łazienki bądź kuchni, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, jak obliczyć ilość płytek, a także gdzie można wyszukać sprawdzone produkty warte uwagi. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Co musimy wyliczyć przed zakupem płytek?
Na początku musimy poznać wymiary pokoju, do którego trafią zakupione kafle. Proste działania matematyczne z użyciem szerokości i długości podłogi oraz ścian dadzą nam niezbędny parametr – wielkość powierzchni pomieszczenia. Jeżeli chodzi o ściany, trzeba pomierzyć szerokość każdej z nich, następnie dodać do siebie wszystkie uzyskane wyniki. Kolejny krok, który musimy wykonać przed zakupem, to przemnożenie otrzymanej liczby przez wysokość, do której będziemy układać płytki. W zależności od preferencji właścicieli będzie to wysokość do końca ścian lub do samego sufitu.
Kiedy dokonujemy niezbędnych obliczeń, musimy też mieć na uwadze rozmiary samych kafli. Glazura może być wielkoformatowa albo składać się z mniejszych elementów. Przykładowo, w kuchni możemy położyć płytki 20 × 60. To świetne rozwiązanie zwłaszcza do niewielkich pokojów, ponieważ można dzięki niemu uniknąć wrażenia, że wnętrze zostało sztucznie podzielone. Dodatkowo te gabaryty sprawiają, że pomieszczenie nabiera lekkości, staje się mniej przytłaczające. Kolejna zaleta, o której warto wspomnieć, to mniejsze straty materiałowe przy przycinaniu.
W sytuacji, gdy glazura ma być na podłodze, postępujemy podobnie jak ze ścianami. Mierzymy jej długość oraz szerokość, a w następnym etapie mnożymy otrzymane liczby. Uzyskany tym sposobem wynik będzie wielkością naszej podłogi.
O czym trzeba pamiętać przy obliczeniach?
W trakcie obliczeń ilości glazury, której potrzebujemy do pracy, należy pamiętać o tym, aby nie odejmować powierzchni okien czy drzwi. Ponadprogramowe płytki z pewnością przydadzą się podczas układania – będą pełniły funkcje zapasu. Część kafli trzeba będzie przyciąć, a część ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu. Jeśli zakupimy „na styk”, czyli dokładnie wyliczoną ilość, może nam ich zabraknąć.
Zapasowe kafelki będą przydatne w przyszłości. Istnieje ryzyko, że jeden lub kilka ulegnie uszkodzeniu i trzeba go będzie wymienić. Przed odwiedzeniem sklepu (lub jego strony internetowej) warto dobrze wybrać producenta. Dobrym pomysłem będzie zakup wyrobu nie tylko ładnego, lecz również solidnego, takiego jak Opoczno płytki. Tworzy je jedna z czołowych polskich marek specjalizujących się w ceramice.
Gdzie zamówić wysokiej klasy glazurę?
Płytki, które mają trafić na kuchenną podłogę, ściany w łazience lub do salonu, powinny cechować się najwyższą jakością. W niektórych strefach (np. w sypialni) można ułożyć odpowiedniki o niższej klasie ścieralności, ale tam, gdzie spędzamy dużo czasu, niezbędne są kafle o wysokiej odporności na uszkodzenia. Polecamy sklep Dekordia osobom poszukującym solidnych produktów. Wystarczy wyliczyć, ile trzeba kupić glazury, a później złożyć zamówienie.