Przemysłowa instalacja chłodnicza jest podstawą w działalności zakładów spożywczych i chemicznych oraz w przedsiębiorstwach przetwórczych. Stosuje się ją w też centrach logistycznych, obiektach produkcyjnych, serwerowniach, a nawet w naczepach mroźniczych i ciężarówkach chłodniczych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przygotowania projektu takiej instalacji.
Zastosowanie przemysłowej instalacji chłodniczej
Chłodnictwo przemysłowe pozwala uzyskać i utrzymać warunki zapewniające realizację procesów technologicznych i spożywczych. Obniżona temperatura wymagana jest nie tylko w gastronomii, lecz także w przedsiębiorstwach poligraficznych, metalurgicznych i farmaceutycznych.
Zanim specjalista przystąpi do przygotowania projektu przemysłowej instalacji chłodniczej, przeanalizuje specyfikę działalności i rzeczywiste potrzeby firmy. Położy nacisk na ograniczenie jej długości, co zminimalizuje straty energetyczne i ryzyko powstania nieszczelności. Trzeba więc zamontować urządzenia chłodnicze jak najbliżej odbiorników. Mały układ chłodzenia zwykle jest podłączony do jednej, dwóch lub trzech chłodnic wentylatorowych. Tak wykonana instalacja zapewnia ciągłość pracy przedsiębiorstwa, ponieważ w razie potrzeby wyłączenia instalacji przemysłowej nie jest wymagane wyłączenie całości, wyłącza się tylko jej część.
Przemysłowa instalacja chłodnicza. Podstawowe elementy
Specjalistyczny system chłodniczy jest bardziej opłacalny i energooszczędny niż tradycyjne instalacje HVAC. Nie tylko zużywa on mniej energii elektrycznej, lecz także ogranicza emisję dwutlenku węgla. Nowoczesne instalacje chłodnicze doskonale radzą sobie z ekstremalną temperaturą i dużymi obciążeniami, co pozwala obniżyć koszty konserwacji. Zmniejsza to też ryzyko nieplanowanych postojów.
Przemysłowa instalacja chłodnicza może dotyczyć takich miejsc i obszarów, jak:
- chłodnie,
- tunele zamrażalnicze i fluidyzacyjne,
- klimatyzatory kanałowe,
- osuszacze sprężonego powietrza,
- modułowe komory chłodnicze i mroźnicze,
- agregaty wody lodowej.
Podczas projektowania przemysłowej instalacji chłodniczej należy pamiętać o czynnikach termodynamicznych, uczestniczących w wymianie ciepła. Zaliczamy do nich: amoniak, dwutlenek węgla i węglowodory.
Systemy odzysku ciepła w przemyśle
Instalacje i urządzenia chłodnicze zazwyczaj wyposażone są w agregaty, które pozwalają na odzyskanie ciepła nawet do 70%, przy niskim poborze energii. Te oszczędności można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń lub wody. Aby poprawić wydajność systemu odzyskania ciepła, warto połączyć go z instalacją grzewczą.
Czynniki eksploatacyjne. Co uwzględnić przede wszystkim projektując przemysłową instalację chłodniczą
Projektując przemysłową instalację chłodniczą, należy pamiętać o niekierowaniu ciepłego powietrza na meble. Dzięki temu przechowywane produkty nie zepsują się ani nie staną się niebezpieczne w użyciu. Samo wyposażenie chłodnicze powinno zapewniać izolację termiczną, wspierać pracę wentylatorów, a także zapobiegać powstawaniu mostków ciepła.
Przy doborze materiałów na komponenty przemysłowej instalacji chłodniczej należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów:
- współczynnik przenikania ciepła,
- odporność na korozję,
- cenę,
- łatwość montażu,
- ciężar.
Bardzo ważną rolę odgrywa też monitoring instalacji, który pozwala szybko wykryć nieszczelność. Nowoczesny system wysyła powiadomienie, gdy stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości. Dzięki temu serwis może błyskawicznie zareagować, co zmniejsza ryzyko kosztownych przestojów.