Posiadanie własnego basenu w ogrodzie to marzenie niejednej osoby. Właściciele domów, którzy dysponują odpowiednim terenem, mogą samodzielnie zrealizować taką inwestycję lub z pomocą ekipy budowlano-remontowej. Basen w ogrodzie pozwala nie tylko ochłodzić się w upalne dni, ale również zwiększa wartość inwestycji. Dlatego jego budowa w pewnych przypadkach może być z wielu powodów korzystnym rozwiązaniem. Jak zbudować basen w ogrodzie? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
Wybór miejsca na basen i projektu akwenu
Decydując się na budowę basenu w ogrodzie, warto taką inwestycję zaplanować już na etapie wykańczania domu. Jeżeli jednak dopiero po pewnym czasie od przeprowadzki zacznie nam brakować miejsca, w którym moglibyśmy się schłodzić, nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować basen nieco później. Zawsze jednak warto zastanowić się nad tym, gdzie go zlokalizujemy. Najlepiej, jeżeli akwen ten będzie zlokalizowany z dala od drzew i krzewów, które mogłyby brudzić wodę. Warto również zwrócić uwagę na to, by obiekt taki znajdował się w miejscu, do którego bez problemu można doprowadzić wodę. Zastanówmy się również, z jakich materiałów ma być wykonany basen. Dobrą opcją są na przykład styropianowe bloczki do budowy basenów. Na tym etapie warto uwzględnić również kształt akwenu.
Wykopy i konstrukcja basenu
Kiedy przejdziemy do realizacji projektu basenu w ogrodzie, pierwszym krokiem jest wykonanie wykopów. Prace ziemne możemy przeprowadzić samodzielnie lub wynająć ekipę dysponującą na przykład koparką. Jeżeli basen ma być zlokalizowany na podmokłym terenie, wówczas należy przygotować więcej miejsca na drenaż. W kolejnym kroku należy zbudować nieckę basenu. Może być ona wykonana z betonu, żelbetonu, stali nierdzewnej, bloczków do budowy basenów, a także materiałów syntetycznych bądź drewna. Obecnie najchętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem jest niecka wykonana ze specjalnych bloczków do budowy basenu, ponieważ opcja ta daje najwięcej możliwości, jeśli chodzi o kształt czy rozmiar akwenu.
Podłączenie instalacji, wykończenie i zabezpieczenie basenu
W kolejnym etapie należy wykonać podłączenia instalacji doprowadzających wodę, a jeżeli chcemy, by była ona podgrzewana, wówczas również ogrzewających. Działania takie możemy przeprowadzić samodzielnie, jednak jeżeli nie mamy doświadczenia w takich pracach, lepiej wynająć hydraulika. W kolejnym kroku należy wykończyć nieckę basenu, wykładając jego dno płytkami ceramicznymi lub specjalną folią. Dobrze jest również właściwie zabezpieczyć teren wokół basenu, zwłaszcza jeżeli w domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta. Na końcu należy sprawdzić szczelność instalacji hydraulicznej i zalać wodą basen. Po uzyskaniu odpowiednich parametrów wody wykonuje się tzw. szok chlorowy.