Ogrzewanie domu z butli gazowej – dlaczego warto?

Jeżeli szukasz ekologicznego, komfortowego i przy tym niedrogiego systemu ogrzewania domu, zwróć uwagę nie tylko na węgiel, prąd czy eko-groszek. Równie korzystną opcją będzie ogrzewanie za pomocą gazu płynnego z butli. Taki system jest możliwy nawet bez stałego dostępu do instalacji gazowej. Kiedy wystarczy mała butla gazowa, a kiedy konieczny jest większy zbiornik? Przekonaj się, jak działa taki system i jakie są najważniejsze zalety ogrzewania domu z butli gazowej.

Gdzie stosuje się ogrzewanie gazem płynnym?

Dwie najpopularniejsze substancje wykorzystywane w tym systemie to propan oraz propan butan. Obie odznaczają się wysoką kalorycznością, co przekłada się na efektywność grzewczą. Powszechnie stosuje się je zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach przemysłowych. Płynny gaz sprawdza się szczególnie:

  • w trakcie prac budowlanych;
  • w branży gastronomicznej (zasila palniki);
  • przy osuszaniu budynków.

Nie da się jednak ukryć, że domowe zastosowania LPG są jednak najpowszechniejsze.

Przydomowe butle gazowe – najważniejsze zalety

Duża czy mała butla gazowa to rozwiązanie, które niesie za sobą duże oszczędności i łatwość obsługi, ale to nie jedyne zalety tego systemu. Ogrzewanie płynnym gazem z butli:

  • nie wymaga dodatkowego miejsca na system instalacji;
  • możliwe jest w każdym budynku, nawet przy mocno ograniczonej przestrzeni;
  • jest łatwe w obsłudze (to dostawca gazu dba o regularność usługi);
  • to duża oszczędność – jednorazową większą inwestycję w butlę szybko rekompensują niskie koszty eksploatacji;
  • jest możliwe w przypadku każdej instalacji (zarówno starszej, jak i nieco bardziej nowoczesnej).

Jaki gaz wybrać do ogrzewania domu?

Już wiesz, że domową instalację grzewczą możesz zasilić mieszanką propanu i butanu (LPG) lub czystym propanem. Te płynne gazy mają niemal identyczne właściwości, jednak istnieją między nimi drobne różnice. Propan butan lepiej sprawdza się w instalacjach przeznaczonych zarówno do ogrzewania całego budynku, jak i pieca w łazience czy palników w kuchni. Sam propan ma jednak więcej kalorii i wykazuje większą odporność na niskie temperatury. Będzie kosztował nieco więcej, ale ta inwestycja szybko ci się zwróci.

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie gazowe, określ swoje potrzeby i specyfikę przestrzeni, którą chcesz ocieplić. W niektórych przypadkach w zupełności wystarczy ci mała butla gazowa. Jeśli chcesz cieszyć cię komfortem i ciepłem w domu o większym metrażu, wskazany może być większy zbiornik na gaz płynny.

Nie przegap:

Zostaw komentarz

jeden × 5 =