Pęknięcie łąkotki i rola rezonansu kolana

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Łąkotka to włóknista struktura, zlokalizowana w kolanie w przedziale udowo-piszczelowym w części bocznej i przyśrodkowej. Odpowiada m.in. za amortyzację stawu kolanowego podczas poruszania się. Poza tym łąkotki odżywiają chrząstkę stawową, zwiększają kontakt powierzchni stawowych, zapobiegają nadmiernemu rozciąganiu stawu, wspomagają ruchy ślizgowe. Niestety, te niewielkie struktury czasem ulegają pęknięciu, a wtedy konieczna jest dokładna diagnostyka obrazowa, najlepiej z wykorzystaniem USG i rezonansu magnetycznego. Jaka jest rola rezonansu magnetycznego w rozpoznawaniu pęknięcia łąkotki?

Jak dochodzi do pęknięcia łąkotki?
Łąkotki ulegają uszkodzeniu przede wszystkim na skutek urazów, o które łatwo np. w czasie uprawiania sportu, kiedy to ciało narażone jest na liczne przeciążenia. Nie jest to jednak reguła, wraz z wiekiem dochodzi do degeneracji włókien i tkanki z których zbudowana jest łąkotka, a urazy mogą wystąpić, nawet przy wykonywaniu najbardziej prozaicznych codziennych czynności.

Częściej uszkodzeniu ulega łąkotka przyśrodkowa, która jest bardzo silnie przytwierdzona do kości piszczelowej i torebki stawu kolanowego. Dzieje się to najczęściej w czasie aktywności wymagających gwałtownego wyprostu kończyny. Z kolei łąkotki boczne są narażone na uraz zwłaszcza wtedy gdy kolano jest zgięte i dojdzie do niekontrolowanego ruchu skręcającego w podudziu, co ma miejsce m.in. podczas gry w piłkę, czy jazdy na nartach.

Jak objawia się pęknięcie łąkotki?

Pęknięcie łąkotki nie należy do przyjemnych, dlatego każdy, kto go doświadczy z pewnością, będzie tego świadom. Do najbardziej typowych objawów, należą:

  • problemy z chodzeniem;
  • sztywność w kolanie;
  • bardzo silne dolegliwości bólowe;
  • uczucie zablokowania w kolanie.

Rola rezonansu magnetycznego w rozpoznawaniu pęknięcia łąkotki

To, do jakiego typu uszkodzenia doszło, określa się za pomocą badań obrazowych, takich jak: rezonans magnetyczny (MR) i USG kolana. Przy czym to pierwsze badanie jest zdecydowanie dokładniejsze – jako jedyne uwidacznia łąkotki w całości i pozwala na pełną ocenę uszkodzeń.

MR powinno zostać wykonane także przed artroskopią, czyli operacją naprawczą. Możliwość zobrazowania zmian destrukcyjnych, przemieszczenia i szczeliny pęknięcia, zdecydowanie ułatwia pracę lekarzom i zwiększa precyzję zabiegu.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Generalnie badanie MR nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Może zdarzyć się, że lekarz radiolog zleci podanie kontrastu do badania. Do badania z kontrastem nie trzeba być na czczo, natomiast uprzednio należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi. Badanie kreatyniny można wykonać w każdej pracowni MR w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED. W czasie badania noga pacjenta musi znajdować się w centralnym miejscu aparatury – bardzo ważne jest, by nią nie poruszać, ponieważ może prowadzić to do powstania artefaktów ruchowych. MR kolana służące diagnostyce uszkodzenia łąkotek, trwa zwykle około 30 minut.

Nie przegap:

Zostaw komentarz

dwa × trzy =