Szukasz kluczy dynamometrycznych? Sprawdź, jak dobrać klucz do swoich potrzeb

Narzędzia stanowią nieodłączną część majsterkowania. Szczególnie ważne są one w przypadku mechaników-amatorów, ponieważ odpowiednie narzędzia są podstawą skutecznego usuwania usterek w samochodzie.

Często okazuje się, że nawet tak proste narzędzia, jak kombinerki, płaskie klucze lub wkrętaki są po prostu niezbędne. Jednym z nich jest także klucz dynamometryczny, czyli klucz doskonale sprawdzają się nie tylko do napraw, ale także do rutynowych czynności, takich jak dokręcanie koła. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest klucz dynamometryczny oraz pokażemy, gdzie warto go używać.

Co to są klucze dynamometryczne i jak działają?

Mianem klucza dynamometrycznego nazywamy bardzo specyficzny rodzaj narzędzia, które służy do precyzyjnego dokręcania nakrętek oraz śrub. Warto dodać, że takie dokręcanie może być wykonywane z maksymalną dokładnością, a to dzięki stosowaniu określonej siły, czyli momentu. Taki moment określany jest w niutonometrach (NM), czyli w jednostce momentu siły w układzie SI.

Jest to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na precyzyjne ustalenie siły (momentu), z jakim dokręcana jest dana śruba lub nakrętka. Klucz dynamometryczny doskonale sprawdza się w delikatnych połączeniach śrubowych, ponieważ zapobiega uszkodzeniu elementów.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Warto dodać, że na rynku dostępnych jest dziś wiele różnych rodzajów kluczy dynamometrycznych, które różnią się od siebie nie tylko mechanizmem, ale przede wszystkim zastosowaniem. Najpopularniejszymi rodzajami takich kluczy są:

  • klucz dynamometryczny wskazówkowy – wskazówka pokazuje aktualną siłę, z jaką dokręcana jest dana śruba lub nakrętka;
  • klucz dynamometryczny łamany – daje użytkownikowi bardzo szerokie możliwości manewrowania kątem dokręcenia śruby. Szczególnie przydatny w przypadku mechaników samochodowych, którzy często mają utrudniony dostęp do śrub i nakrętek;
  • klucz dynamometryczny elektroniczny – elektroniczna wersja klucza, która wyróżnia się ponadprzeciętną precyzją. Dokładność takich kluczy oscyluje w granicach 0,5-4%. Przekroczenie wybranego momentu sygnalizowane jest dźwiękowo, a system bezpieczeństwa nie pozwala na dalsze dokręcanie śruby;
  • klucz dynamometryczny mechaniczny – bywa nazywany także klinowym. Uznawany za jeden z podstawowych wariantów tego narzędzia. Ma sprężynę oraz zapadkę pozwalające na regulację siły.

Zastosowanie kluczy dynamometrycznych

Klucze dynamometryczne mogą posłużyć do tak naprawdę każdego rodzaju pracy, który wymaga precyzji w dokręcaniu śrub oraz nakrętek. Niemniej jednak ten rodzaj klucza najczęściej kojarzony jest z motoryzacją, ponieważ to właśnie przy naprawie samochodów tego typu przyłożenie oraz precyzja siły jest bardzo potrzebna.

Mechanicy najczęściej wykorzystują to narzędzie przy wymianie świec zapłonowych, żarowych czy przy naprawie głowicy. Warto dodać, że do kluczy dynamometrycznych możliwe jest dodawanie wszelkiego rodzaju przedłużek, które dają mechanikom jeszcze większą precyzję i zwiększają komfort pracy.

Jak dobierać klucze?

Dobieranie kluczy dynamometrycznych uzależnione jest przede wszystkim od potrzeb danego użytkownika. Jeżeli potrzebujesz klucza, który będzie wyróżniał się doskonałą wręcz precyzją, to najlepszym wyborem będzie elektroniczny klucz dynamometryczny.

Z kolei do codziennego zastosowania w warsztacie samochodowym najlepiej sprawdzi się klucz wskazówkowy oraz łamany. Warto jednocześnie zaznaczyć, że oprócz typu przyrządu, należy zwrócić uwagę także na producenta i jakość samej stali, z której wyprodukowany został klucz.

Narzędzia te narażone są na bardzo wysokie przeciążenia, dlatego ich jakość i trwałość mają bardzo duże znacznie. Kierowanie się wyłącznie najniższą ceną może być zgubne i prowadzić do zakupu klucza o wyjątkowo niskiej jakości.

Gdzie warto szukać kluczy dynamometrycznych?

Jeżeli poszukujesz kluczy dynamometrycznych, które wyróżniają się nie tylko atrakcyjną ceną, ale przede wszystkim wysoką jakością wykonania, to warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych. W sklepach online znajdziesz klucze wyprodukowane np. ze stali chromowo-wanadowej, które, ze względu na swoją trwałość oraz wytrzymałość, używane są przez profesjonalnych mechaników.

Nie przegap:

Zostaw komentarz

siedemnaście − 4 =