Gdzie i jakie zaprawy budowlane się wykorzystuje?

W każdym sklepie budowlanym dział z zaprawami zwykle jest dość mocno rozbudowany. Wybierając się więc na zakupy, dobrze mieć już sprecyzowane, jakiego produktu poszukujemy. Jednak aby umieć to określić, najpierw trzeba zaczerpnąć wiedzy na temat tego, gdzie i jakie zaprawy budowlane się wykorzystuje. Najważniejsze informacje na ten temat prezentujemy poniżej.

Jaką zaprawę budowlaną wybrać?

Pierwszym krokiem do wybrania odpowiedniej zaprawy budowlanej jest określenie, co czego konkretnie chcemy jej użyć. Jeśli w planach mamy murowanie ścian, potrzebujemy zaprawy murarskiej, która zapewni trwałe połączenie poszczególnych elementów budowlanych, z kolei jeśli zależy nam na wygładzeniu ścian pod późniejsze położenie na nich farby, płytek czy tapety, należy sięgnąć po zaprawę tynkarską. Jest to zaprawa, która przy okazji zapewnia ścianom ochronę przed wilgocią czy zagrzybieniem. Pamiętajmy jednak, że występuje w dwóch wariantach – do zastosowania na wewnętrznych lub zewnętrznych ścianach.

Może się zdarzyć, że potrzebujemy materiału do izolacji fundamentów, basenów czy posadzki. W takim wypadku wykorzystuje się zaprawę wodoszczelną. Jest ona zaliczana do zapraw specjalnego przeznaczenia, podobnie jak zaprawa ognioodporna, dzięki której możemy zabezpieczyć konstrukcję przed ogniem. Wyróżnia się też zaprawy klejące. Są to specjalnie przygotowane mieszanki, które wystarczy zaaplikować na ścianę, aby móc przymocować na niej płytki lub innego rodzaju elementy. W kwestii tego, gdzie i jakie zaprawy budowlane się wykorzystuje, warto też wiedzieć, że istnieje coś takiego jak zaprawa bezskurczowa. Jest to produkt przydatny przy naprawie i zbrojeniu konstrukcyjnym belek lub słupów, renowacji rozdrobnionych połączeń w podłogach przemysłowych czy też w naprawie pasów mostowych.

Rodzaje zapraw i ich wykorzystanie

Określenie typu zaprawy budowlanej, jakiej potrzebujemy, to tylko wstęp do dalszych kryteriów wyboru. Trzeba bowiem wiedzieć, że – przykładowo – zaprawa tynkarska może występować w kilku wariantach, różniących się składem. Wyróżniamy zaprawę tynkarską gipsową, którą można wykorzystać do pokrycia ścian wewnętrznych, ale nie w pomieszczeniach, w których panuje podwyższony poziom wilgoci. W takich pomieszczeniach odpowiedniejszym rodzajem będzie zaprawa tynkarska cementowo-wapienna. To uniwersalny produkt, nadający się również do zastosowań zewnętrznych. Istnieje też zaprawa tynkarska cementowa, którą zwykle wykorzystuje się jako podkład pod tynk cementowo-wapienny czy też do wykańczania cokołów lub innych elementów narażonych na uszkodzenia.

Szeroka oferta zapraw dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane

Ważną kwestią jest też klasa zaprawy budowlanej. Informuje ona o jej odporności na ściskanie, a przez to decyduje o możliwości wykorzystania zaprawy do konkretnego projektu. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta, które zwykle umieszczone są na opakowaniu, aby dowiedzieć się, czy dana zaprawa sprawdzi się w konkretnym projekcie, ale ogólna zasada mówi, że im wyższa klasa zaprawy, tym jest ona wytrzymalsza i może zostać użyta do bardziej wymagających konstrukcji, np. do wzniesienia ścian nośnych.

Nie przegap:

Zostaw komentarz

1 × jeden =